

Niin sanottu “kulttuurikeskus” Otsola on uusnatsien kerho Hyvinkäällä. Otsolassa on järjestetty esimerkiksi fasististen teoriaintoilijoiden kokoontuminen Awakening (kuva), seminaari paljonpuhuvan Taisteluni -otsikon alla, sekä lukuisia natsibändien keikkoja. Muun muassa Helsingin Sanomat on kirjoittanut Otsolasta “äärioikeiston uutena päämajana”. 19.10. Otsolassa järjestetään Veren lain Fight Night -tapahtuma, jossa natsit kilpailevat keskenään kamppailulajeissa. Veren laki on natsien tappelukerho, ja siellä on nähty treenaavan niin vanhaa, kuin uuttakin fasistista sukupolvea. Kansallissosialistijärjestö Pohjoismainen vastarintaliike (PVL) perusti Veren laki vuonna 2020, kun järjestön toiminta omalla nimellä kiellettiin Suomessa. Tappelukerhot ovat kamppailulajien oppimisen lisäksi natseille siis tärkeä sosiaalinen- ja verkostoitumistila.
Esimerkiksi Kankaanpään suunniteltujen terroritekojen kautta tiedämme, miten vaarallisia uusnatsien väkivaltafantasiat ja erityisesti niiden käytännön harjoittaminen voi olla. Uusnatsien toiminta pitäisi estää jo ennen kuin he pääsevät ideoimaan terroritekoja – näin ollen heille ei pitäisi tarjota tiloja, joissa harjoitella ja sosialisoida.
Kulttuurikeskus Otsolan rakennuksen (Koneenkatu 11) omistaa hyvinkääläinen Mikko Mäkinen, jonka yrityksen TMI Mikko Mäkisen puhelinnumero on 04 532 08700, sähköposti mikko13makinen@gmail.com ja osoite Solbonkatu 3, 05900 Hyvinkää. Kannustamme kaikkia kertomaan Mikolle, että kiinteistön vuokraaminen väkivaltaisille natseille on vaarallista.
Lue myös:
Veren laki: esittelyssä natsien salaisen kamppailukerhon jäsenet (2022)
